Led / Led Ekran

Led / Led Ekran

Işık yayan diyotlar (LED’ler)dır. Yansıtmak yerine ışık yayarlar ve bu nedenle diğer aydınlatma kaynaklarından çok daha parlaktırlar. Diyotlar, hızlı bir şekilde ve stroktan (hareketli resimlerde meydana gelen) tepki veren ve bir elektrik akımı damlası meydana geldiğinde renklerini kaybetmeyen tek yönlü elektronik yarı iletkenlerdir. LCD, CRT, plazma veya projeksiyon perdesi gibi başka hiçbir görüntü jeneratörü, doğrudan güneş ışığında kullanıma uygun değildir. Sadece LED, gün ışığında ve gün ışığında bile parlaklık, doygunluk, kontrast ve geniş görüş açısı sağlar.

LED ekran, LED kullanan ve bir veya daha fazla kabinden oluşan bir ekrandır. Kabin, bir devre kartına bağlı bir dizi LED modülünden oluşur. LED ekranlar günümüzde her yerde kullanılıyor ve genellikle reklam ve bilgi iletiyor. Son yıllarda toplu taşımada da yaygınlaşmaya başladılar. LED’ler, genel aydınlatma, görev aydınlatması veya sahne aydınlatması gibi akkor veya düşük enerji lambaları yerine bir ışık kaynağı olarak da kullanılabilir.

DIP Led modüller

 Esas olarak iki farklı LED modülü vardır: Dip (gerçek veya sanal piksel) ve yüzeye monte modüller (SMD). Çoğu dış ekran ve bazı iç mekan ekranları, tek tek monte edilen LED’ler olarak da bilinen DIP teknolojisine dayanır.

Kırmızı, yeşil ve mavi diyot kümeleri, genellikle kare şeklinde tam renkli bir piksel oluşturmak için birleştirilir. Bu pikseller eşit aralıklarla yerleştirilmiştir ve mutlak piksel çözünürlüğü için merkezden merkeze ölçülür. DIP ekranlar genellikle SMD ekranlarından daha parlaktır ve ayrıca direkt güneş ışığını SMD ekranlarından daha iyi işleyebilir.

SMD Led modüller

 Bugün piyasadaki çoğu kapalı ekran SMD teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Bir SMD pikseli, tek bir pakette (SMD 3in1) monte edilen kırmızı, yeşil ve mavi diyotlardan oluşur ve daha sonra PCB’ye monte edilir. Tek tek diyotlar bir pimin başlığından daha küçüktür ve birbirine çok yakındır. Sonuç olarak, görüntü daha fazla kontrasta sahiptir ve daha canlıdır. Ancak, SMD ekranlar DIP LED kadar parlak ve doğrudan güneş ışığına duyarlı değildir. SMD ekranları standart bir DIP LED ekranı kadar uzak görüş mesafesine sahip değildir.

Pixel / Piksel

 Piksel aralığı, bir LED veya SMD panelindeki her piksel arasındaki mesafedir ve daha sonra iki basamaklı milimetre olarak ayarlanır. P10, P16 veya P20 olarak adlandırılan bir LED ekran, piksel aralığı ekranının hangi pikselden oluşturulduğunu belirtir (10 mm, 16 mm veya 20 mm, vb.). Bu bilgi ayrıca, ekrandan metre cinsinden önerilen minimum okuma mesafesini kabaca gösterebilir. Bir P16 LED ekran en iyi seyirci veya kameralar tarafından en az 16 metre mesafeden izlenir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.