Led Nedir

Ledajans olarak satışını yaptığımız led modüller de kullanılan ledler hakkında biraz bilgilendirme yapalım;

En basit ifadeyle led, ışık yayan diyot, içinden elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan yarı iletken bir cihazdır. Işık, akımı taşıyan parçacıklar (elektronlar ve delikler olarak bilinir) yarı iletken malzeme içinde bir araya geldiğinde üretilir.

Işık, katı yarı iletken malzeme içinde üretildiğinden, LED’ler katı hal cihazları olarak tanımlanır. Organik ledleri (OLED’ler) de kapsayan katı hal aydınlatma terimi, bu aydınlatma teknolojisini ısıtılmış filamentler (akkor ve tungsten halojen lambalar) veya gaz deşarjı (flüoresan lambalar) kullanan diğer kaynaklardan ayırır.

Farklı renkler

LED’in yarı iletken malzemesinin içinde, elektronlar ve delikler enerji bantları içinde bulunur. Bantların ayrılması (yani bant aralığı), led tarafından yayılan fotonların (ışık parçacıkları) enerjisini belirler. Foton enerjisi, yayılan ışığın dalga boyunu ve dolayısıyla rengini belirler. Farklı bant aralıklarına sahip farklı yarı iletken malzemeler, farklı ışık renkleri üretir. Kesin dalga boyu (renk), ışık yayan veya aktif bölgenin bileşimi değiştirilerek ayarlanabilir. Ledler, periyodik tablonun III ve V. gruplarından (bunlar III-V malzemeleri olarak bilinirler) oluşan bileşik yarı iletken malzemelerden oluşur. Led yapmak için yaygın olarak kullanılan III-V malzemelerinin örnekleri galyum arsenit (GaAs) ve galyum fosfittir (GaP). 90’ların ortalarına kadar ledler sınırlı bir renk yelpazesine sahipti ve özellikle ticari mavi ve beyaz LED’ler yoktu. Galyum nitrür (GaN) malzeme sistemine dayalı ledlerin geliştirilmesi, renk paletini tamamladı ve birçok yeni uygulama açtı.

Ana led malzemeleri

Led üretmek için kullanılan ana yarı iletken malzemeler şunlardır:

İndiyum galyum nitrür (InGaN): mavi, yeşil ve morötesi yüksek parlaklığa sahip ledler

Alüminyum galyum indiyum fosfit (AlGaInP): sarı, turuncu ve kırmızı parlak ledler

Alüminyum galyum arsenit (AlGaAs): kırmızı ve kızılötesi ledler

Galyum fosfit (GaP): sarı ve yeşil ledler

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.